Дослідження умов накопичення газу метану в підробленому вуглепородному масиві
- Деталі
- Категорія: Розробка родовищ корисних копалин
- Останнє оновлення: 25 грудня 2013
- Опубліковано: 19 грудня 2012
- Перегляди: 4927
Автори:
М.Ю. Іконніков, кандидат технічних наук, Державний вищий навчальний заклад «Національний гірничий університет», доцент кафедри аерології та охорони праці, м. Дніпропетровськ, Україна
Реферат:
Мета. Прогнозування місць локального накопичення газу метану в породах, що вміщують вугленосні пласти, на виїмкових дільницях вугільних шахт у процесі просування лави з метою підвищення безпеки робіт.
Методика. Дослідження здійснювалися шляхом визначення (із застосуванням технічних засобів радіаційного контролю) місць підвищеного, у порівнянні з фоновим, вмісту газу радону в суміші з газом метаном у рудниковому повітрі гірничих виробок.
Результати. На підставі розробленої методики оцінки умов і природи накопичення газу метану у вугільному забої та сполучених гірничих виробках із застосуванням методу радіаційного контролю інертного газу радону, та отриманих шляхом шахтних досліджень даних, виявлено місця підвищеного надходження в гірничі виробки радону з нетривалим терміном перебування в атмосфері в суміші з метаном у зонах тектонічних порушень, що свідчить про поточну інтенсивну десорбцію метану та продуктів розпаду радону з підроблених пластів. Це дозволяє завчасно виявляти потенційно небезпечні за метаном ділянки гірничих виробок, а також прогнозувати газову ситуацію на виїмкових дільницях, підвищити безпеку на вугільних шахтах шляхом запобігання досягнення неприпустимих концентрацій газу метану при керуванні провітрюванням і знизити збитки від простоїв, обумовлених газовим фактором.
Наукова новизна. Запропоновано методику прогнозування місць локального накопичення газу метану в підробленому просторі виїмкових дільниць вугільних шахт методом радіаційного контролю.
Практична значимість. Виявлення місць локального накопичення метану в підробленому просторі вугільних шахт дозволяє технологічними заходами попередити раптові викиди метану в гірничі виробки, запобігти аваріям та збільшити продуктивність шахт.
2012_6_ikonnikov | |
2013-12-24 392.1 KB 1530 |
Попередні статті з поточного розділу:
- Режим гальмування поїзда - 19/12/2012 10:52
- Дослідження детонаційних характеристик шпурових зарядів патронованих емульсійних вибухових речовин - 19/12/2012 10:45
- Дослідно-промислова перевірка способу охорони виробки жорсткими спорудами з компенсаційними порожнинами в умовах шахти „Щегловська-Глибока“ - 19/12/2012 10:39
- Вплив динамічних навантажень на зміну структури порід різного генезису - 19/12/2012 10:31
- Оцінка втрат газу при його зберіганні у водоносних пластах Західного Донбасу - 19/12/2012 10:24