Системний аналіз інформаційного обміну при аваріях у шахтах
- Деталі
- Категорія: Екологічна безпека, охорона праці
- Останнє оновлення: 25 грудня 2013
- Опубліковано: 19 грудня 2012
- Перегляди: 5130
Автори:
І.А. Шайхлісламова, кандидат технічних наук, доцент, Державний вищий навчальний заклад «Національний гірничий університет», доцент кафедри аерології та охорони праці, м. Дніпропетровськ, Україна
В.І. Муравейник, кандидат технічних наук, доцент, Національна металлургійна академія України, м. Дніпропетровськ, Україна
Реферат:
Мета. Виявлення системних факторів, що впливають на інформаційний обмін між рятувальниками (джерело інформації) та штабом (рецептор) при аварійно-рятувальних роботах у шахті.
Методи. Теоретичний (теоретичний аналіз знакової моделі, методи абстрагування, формалізації, аксіом, дедукції, індукції); експериментальний (розробка знакової моделі інформаційного обміну між джерелом і рецептором).
Результати. Розроблено знакову модель, що відображає інформаційний обмін між рятувальниками (джерело інформації) та штабом (рецептор інформації) при аварійно-рятувальних роботах у шахті. Системний аналіз моделі дозволив виявити близько 30 факторів, що впливають на ефективність оперативного обміну інформацією між джерелом і рецептором. При аналізі моделі враховані процеси, що відбуваються всередині систем джерела та рецептора, а також зовнішні фактори. До внутрішніх факторів віднесені: внутрішня ентропізація інформації; зміни її у часі; інформаційні шуми в системах; зміна систем як носіїв інформації; кодування та внесення в інформацію елементів дезінформації; вплив недосконалості систем джерела та рецептора; розсіювання інформації всередині систем; психофізичні чинники; неповне декодування інформації; зміна інформації при засвоєнні її в системах джерела та рецептора; захист інформації та ін. Зовнішні чинники включають інформаційну турбулентність, розсіяння та витік інформації в передавальному середовищі, ентропізацію, привнесення зовнішніх інформаційних шумів; цільову дезінформацію, зміни передавального середовища та ін.
Показано, що сумарний вплив виявлених чинників унеможливлює адекватний обмін інформацією між джерелом інформації (рятувальники) та рецептором (штабом). Зроблено висновок щодо необхідності пошуку нових принципів аварійного зв’язку між шахтою й поверхнею.
Наукова новизна. Теоретичний аналіз знакової моделі інформаційного обміну між джерелом і рецептором дозволив виявити системні фактори, що впливають на обмін інформацією між рятувальниками й штабом при аварійно-рятувальних роботах у шахті; показана неадекватність і проблематичність обміну оперативною інформацією між джерелом і рецептором.
Практична значимість. Результати досліджень рекомендується використовувати при вдосконаленні аварійної інформаційної системи шахт.
2012_6_shaykhlislamova | |
2013-12-24 410.52 KB 1319 |