Про потенціал активації зсувного лесового масиву
- Деталі
- Категорія: Гірнича механіка
- Останнє оновлення: Четвер, 16 травня 2013, 09:22
- Опубліковано: Четвер, 15 листопада 2012, 11:07
- Перегляди: 5761
Автори:
І.О. Садовенко, доктор технічних наук, професор, Державний вищий навчальний заклад „Національний гірничий університет“, завідувач кафедри гідрогеології та інженерної геології, м. Дніпропетровськ, Україна
Н.І. Деревягіна, Державний вищий навчальний заклад „Національний гірничий університет“, аспірантка кафедри гідрогеології та інженерної геології, м. Дніпропетровськ, Україна
Реферат:
Мета. Розгляд кількісної інтерпретації положення границі, де енергія зв’язків лесового ґрунту недостатня для стійкості схилу і оцінюється на основі поєднання енергетичного і механічного підходів.
Методика. Методика досліджень включала проведення серії стабілометрічних випробувань лесових порід при різних умовах навантаження. На основі випробувань отримано залежності міцнісних і деформаційних характеристик лесів у залежності від їх фізичного стану та природних умов, в яких вони знаходяться. Встановлено, що режим навантаження впливає на зміну модуля деформації лесу в межах одного порядку.
Результати. Розроблена розрахункова схема враховує поєднання природно-геологічних і геодинамічних факторів у вигляді комплексу енергетичної та механістичної моделей. У результаті моделювання отримано поле фізичних градієнтів, на основі якого запропоновано нове поняття – потенціал активації схилу. Встановлено, що динаміка деформаційних процесів лесових схилів формується під впливом природно-геологічного генезису відкладень і мінливих геодинамічних факторів. Запропонована методика моделювання стійкості лесових ґрунтів враховує це поєднання в кінцево-елементному поданні ґрунтового масиву рівняннями нерозривності деформації і поля гравітації, де введена генетична та техногенна складові.
Наукова новизна. Сформульовано поняття потенціалу активації зсувного лесового масиву, необхідне для адекватного відображення процесів, що відбуваються в лесових породах.
Практична значущість. Запропоноване поняття потенціалу активації лесового масиву і його кількісні діапазони створюють передумови для прогнозного розділення різних фаз зсувних процесів. Розробки апробовані на конкретному інженерно-геологічному об’єкті – схилі балки Тунельної в м. Дніпропетровську.
2012_02_sadov | |
2013-04-26 379.63 KB 1262 |