Гранати України як перспективна абразивна сировина
- Деталі
- Категорія: Геологія
- Останнє оновлення: 19 лютого 2013
- Опубліковано: 16 листопада 2012
- Перегляди: 6501
Автори:
О.М. Мостика, кандидат технічних наук, доцент, Державний вищий навчальний заклад „Національний гірничий університет“, доцент кафедри геології та розвідки родовищ корисних копалин, м. Дніпропетровськ, Україна
Реферат:
Мета. Порівняльний аналіз абразивних властивостей гранатів України (Іванівське та Завальєвське родовища) і США (родовище Бартон) на основі характеристики геологічної будови родовищ, а також складу і технологічних властивостей гранатів даних родовищ.
Методи. Хімічний склад гранатів і їх мікротвердість визначалися в атестованій Центральній лабораторії КП „Южукргеология“ м. Дніпропетровська. Мінальний склад гранатів розраховувався нами на підставі стандартних формул мінералів і їх показників віддзеркалення. Випробування абразивних властивостей проведені на шліфувально-полірувальному верстаті 3ІМ ВАТ „Запорізький абразивний завод“. Методика випробувань розроблена для вивчення абразивних властивостей електрокорунда зернистістю М28 (ГОСТ 3647-80) і поліриту зернистістю F240. Зернистість М28 гранатів Іванівського і Завальєвського родовищ за своїм гранулометричним складом ідентична зернистості W2 гранатів фірми „Bartоn“. Шліфовально-полірувальні якості граната досліджувалися в межах зернистості М28 і F240 на склі марки З 95-3.
Результати. Як показали результати випробувань, гранати Іванівського, Завальєвського родовищ і гранати фірми „Barton“ близькі за шліфовально-полірувальними властивостями. Зіставляючи склад і будову гранатів названих родовищ, можна зробити висновок, що вони близькі за характеристиками. Піроп-альмандинові і альмандин-піропові гранати з найбільш високими абразивними властивостями поширені серед порід як основного, так і кислого складу. У результаті проведених робіт нами встановлено, що Іванівські і Завальєвські гранати за абразивними властивостями не поступаються гранатам США для обробки екранів, але поступаються в 1,5–2 рази електрокорунду. Принципово можливо використовувати замість поліриту гранат зі збільшенням його витрати у 1,5–2 рази. Результати наших досліджень свідчать про те, що гранати України є перспективною абразивною сировиною, за своїми технічними властивостями не поступаються гранатам світових виробників і є конкурентоздатними на світовому ринку.
Список літератури / References:
1. Andersen, D.E. and Olimpio J.C. (2007), “Progressive homogenization of metamorphic garnets. South Morar, Scotland: evidence for volume diffusion”, Canad. Miner, vol.15, no.9, pp. 205–216.
2. Неметалічні корисні копалини, Том ІІ / [Д.С. Гурський, К.Ю. Єсипчук, В.І. Калінін та ін.] / К. – Львів: Центр Європи, 2006, С. 106–111.
Gurskiy, D.S., Esipchuk, K.Yu. and Kalinin, V.I. (2006), Nemetalichni korysni kopalyny [Non-metal Minerals], Tom II, Tsentr Yevropy, Kyiv-Lviv, Ukraine pp. 106–111.
3. Кореляційна хроностратиграфічна схема раннього докембрію Українського щита (схема та пояснювальна записка) / Єсипчук К.Ю., Бобров О.Б., Степа-нюк Л.М., Щербак Н.П.– К.: УкрДГРІ, 2004.
Yesypchuk, K.Yu., Bobrov, O.B., Stepaniuk, L.M. and Scherbak, N.P. (2004), Korreliatsiina khronostratyhrafichna schema rannoho dokembriiu Ukrainskoho shchyta [Chronological and Stratigraphic Scheme Early Precambrian Ukrainian Shield (scheme and explanatory note)], UkrDGRI, Kyiv, Ukraine
4. Мостыка Е.Н. Условия образования гранатсодержащих пород Орехово-Павлоградской полосы / Мостыка Е.Н. // Геолого-мінералогічний вісник, КТУ–Кривой Рог: 2005.– №1(13).– С. 80–84.
Mostyka, Ye.N. (2005), “Grenades-containing rocks of the Orekhovo-Pavlograd stripe formation conditions”, Heoloho-mineralohichnyi visnyk, no.1(13), pp. 80–84.
2012_01_most | |
2013-02-18 286.93 KB 1620 |