Підвищення термо- та жаростійкості захисних покриттів на основі наповнених поліалюмосилоксанів
- Деталі
- Категорія: Фізика твердого тіла, збагачення корисних копалин
- Останнє оновлення: 11 липня 2014
- Опубліковано: 10 травня 2014
- Перегляди: 5173
Автори:
О.І. Передрій, кандидат технічних наук, доцент, Луцький національний технічний університет, доцент кафедри товарознавства, м.Луцьк, Україна
Реферат:
Мета. Визначення показників термостійкості й жаростійкості нових захисних покриттів на основі поліалюмосилоксану та встановлення впливу складу вихідної композиції на термостійкість, жаростійкість і корозійну стійкість покриттів.
Методика. При дослідженнях використовували передбачені діючими державними стандартами методи, що дозволяють вивчити фізико-механічні властивості захисних покриттів. Жаростійкість визначалася за зміною проникнення корозії, за відповідних умов. Корозійну стійкість оцінювали за зміною параметрів шорсткості та за площею зруйнованого покриття. Термічну стійкість визначали при періодичному нагріванні й подальшому охолодженні у воді. Вогнестійкість визначалася за часом від початку випробування до настання одного з нормованих для конструкції, захищеної покриттям, граничних станів з вогнестійкості за ДСТУ Б В.1.1-4-98.
Результати. Отримані позитивні результати щодо підвищення термо- та жаростійкості металевих поверхонь, захищених покриттям на основі наповнених поліалюмосилоксанів. Визначено, що термостійкість захисних покриттів для сталі за температури нагрівання вище від 753 К зменшується на 20–30% із додаванням каоліну, за рахунок його деструкції та часткового руйнування внутрішніх шарів. Із додаванням каолінового волокна термостійкість підвищується на 30–40%. Для покриттів, до складу яких введено каолін і каолінові волокна, жаростійкість зростає на 20–25%. Встановлено, що глибина корозії захищеного покриттям металу зменшується у 2,2–3,5 рази, за рахунок чого довговічність матеріалу зростає у 2,5–3,2 рази відповідно. При цьому суцільність покриттів монотонно зменшується зі зростанням температури нагрівання внаслідок термоокисної деструкції поліалюмосилоксану з мінімальним значенням в інтервалі температур 1123–1473 К (80–88%). Введення до складу покриттів 2 мас.% ТіО2 призводить до збільшення суцільності покриттів на 3–4%, а введення каоліну – на 5%.
Наукова новизна. Встановлено вплив складу вихідної композиції на термостійкість, жаростійкість та корозійну стійкість покриттів на основі наповнених поліалюмосилоксанів.
Практична значимість. Розроблені термостійкі захисні покриття на основі наповнених поліалюмосилоксанів можуть використовуватись у металургійній та гірничодобувній промисловості. Встановлений вплив оксидних і силікатних наповнювачів у складі захисних покриттів забезпечує можливість цілеспрямованого регулювання їх експлуатаційних властивостей у широкому інтервалі температур.
Список літератури / References:
1. Мережко Н.В. Властивості та структура наповнених кремнійорганічних покриттів : монографія / Мережко Н.В. – К.: Київ. держ. торг.-екон. ун-т., 2000. – 257 с.
Merezhko, N.V. (2000), Vlastyvosti ta struktura napovnenukh kremniiorganichnykh pokrutiv [Properties and Sructure of Filled Silicone Coatings], KNCEU, Kiev, Ukraine.
2. Брок Т. Европейское руководство по лакокрасочным материалам и покрытиям / Брок Т. – М. : Стройиздат, 2007. – 548 с.
Brok, T. (2007), Evropeyskoe rukovdstvo po lakokrasochnym materialam i pokrytiam [European Guidance for Paints and Paint Coatings], Stroiizdat, Moscow, Russia.
3. Ємченко І.В. Композиційні захисні покриття / І.В. Ємченко // Вісник ЛКА (серія товарознавча). – 2004. – Вип. 6. –
С. 158–163.
Yemchenko, I.V. (2004), “Composite protective coatings”, Visnyk LKA, no.6, pp. 158–163.
4. Передрій О.І. Дослідження фізичних властивостей наповнених силіційорганічних покриттів / О.І. Передрій // Вісник Хмельницького національного університету. – 2010. – № 5. – C. 44–48.
Peredriy, O.I. (2010), “The study of the physical properties of filled surfaces based on full silicate”, Visnyk Khmelnytskogo Natsionalnogo Tekhnichnogo Universitetu, no. 5, pp. 44–48.
2014_2_peredriy | |
2014-07-11 249.33 KB 1042 |