Прямі й обернені задачі гравіметрії з урахуванням поглинання власного поля планетами

Рейтинг користувача:  / 1
ГіршийКращий 

Автори:

П.О. Міненко, доктор фізико-математичних наук, доцент, Криворізький педагогічний інститут Державного вищого навчального закладу „Криворізький національний університет“, професор кафедри інформатики та прикладної математики, м. Кривий Ріг, Україна

Реферат:

Мета. Встановити інтенсивність прояву ефекту поглинання гірськими породами гравітаційного випромінювання (ГВ), використовуючи природні лабораторії типу Земля разом із виміряним на їх поверхні гравітаційним полем (ГП), для чого необхідно отримати формули розв’язання прямих і обернених задач планетарної гравіметрії (ПЗГ і ОЗГ) з урахуванням різних схем поглинання власного ГВ усередині планети.

Методика. Неоднозначність рішення обернених задач при пошуках вуглеводнів та інших родовищ корисних копалин (РКК) по ГП змушує підвищити точність раніше отриманих оцінок параметрів поглинання. Якщо поглинання дуже велике, то ГВ від нафтогазових структур і рудних РКК, що залягають на глибинах від 1 до 10 км, будуть повністю екрановані розташованими над ними пластами гірських порід. Тоді пошукові можливості гравіметрії будуть рівні нулю. Якщо ж поглинання дуже мале, тоді всі гравітаційні аномалії можна вважати створеними локальними змінами щільності в земній корі за рахунок РКК. Оцінки лінійного щільнісного коефіцієнта (ЛЩК) поглинання ГВ за різними вельми наближеними експериментальними даними коливаються у великих межах: 10-9–10-24 м2/кг. Тому в ОЗГ автор використав експериментально виміряні значення ГП на полюсах і екваторі планети, а в ПЗГ – експоненційний розподіл ЛЩК з показником від’ємного першого ступеня для лінійної моделі середовища, і у квадраті – для нелінійної. Отримані рівняння були вирішені відносно ЛЩК.

Результати. Для опису явища поглинання ГВ найбільш придатна нелінійна модель ЛЩК.

Наукова новизна. На підставі рішень ОЗГ для нелінійних моделей встановлено, що межі області існування ЛЩК для планет значно звужені, знаходяться, в основному, у межах 10-10–10-13 м2/кг і не можуть суттєво екранувати ГВ від родовищ нафти, газу та руд. А тому інтерпретацію гравітаційного поля можна виконувати за формулами, що не враховують поглинання ГВ, що значно простіше та ефективніше.

Практична значимість. Отримані відомості дозволяють проводити пошуки РКК на будь-яких реально можливих глибинах за допомогою гравіметрії, за економічними для обчислень формулами, без урахування факту існування явища поглинання ГВ.

Список літератури / References:

1. Михайлов И.Н. Гравитация и гравиразведка / И.Н. Михайлов // Геофизика. – 2005. – №1. – С. 38–49.

Mikhaylov, I.N. (2005), “Gravitation and gravimetry”, Geophysics, no.1, pp. 38–49.

Files:
2012_5_minenko
Date 2013-10-17 Filesize 316.39 KB Download 1362

Відвідувачі

7350657
Сьогодні
За місяць
Всього
1690
40160
7350657

Гостьова книга

Якщо у вас є питання, побажання або пропозиції, ви можете написати їх у нашій «Гостьовій книзі»

Реєстраційні дані

ISSN (print) 2071-2227,
ISSN (online) 2223-2362.
Журнал зареєстровано у Міністерстві юстиції України.
Реєстраційний номер КВ № 17742-6592ПР від 27.04.2011.

Контакти

49005, м. Дніпро, пр. Д. Яворницького, 19, корп. 3, к. 24 а
Тел.: +38 (056) 746 32 79.
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Ви тут: Головна Архів журналу за розділами Геологічні науки Прямі й обернені задачі гравіметрії з урахуванням поглинання власного поля планетами